Senzorické pomôcky, ktoré si ľahko vyrobíte doma
Zmyslový vývoj u detí je dôležitý pre všetkých, nie iba pre rodiny, ktoré majú deti so špeciálnymi potrebami. V prípade, že máte čas, môžete si zopár senzorických pomôcok vytvoriť celkom jednoducho doma. Internet, detské centrá či materské kluby sú našťastie plné kreatívnych ľudí a od nich vám prinášame niekoľko zaujímavých nápadov.
1. Ako zažiť svet hmatom?
Rôzne stláčacie hračky, populárny pop it alebo triediace sady s rôznymi textúrami či tvarmi. To sú všetko veci, ktoré máte doma. Ak by ste chceli vlastnú hmatovú sadu, môžete si ju vyrobiť napríklad pomocou:
- hladkého kamienka, ktorý ste našli pri prechádzke,
- starej sady kľúčov,
- naplňte balón pieskom, ryžou alebo iným materiálom a bezpečne ho zauzlite,
- šitím spojte dohromady rôzne kúsky látok – drsnú vrecovinu, hladký satén, mäkkú bavlnu, tuhý džínsový materiál a podobne.
2. Záťažová deka – pre šikovné prsty
Klasické záťažové deky nie sú najlacnejšie. Ak ale máte to šťastie, že vám ihla a niť nie je cudzia alebo máte dokonca k dispozícii aj šijací stroj, môžete si takúto pomôcku vytvoriť doma. Postačí vám k tomu:
- starý kus látky, ktorým môže byť stará košeľa alebo deravá deka,
- kamienky, skrutky či iné hladké závažia (dbajte ale na to, aby závažie nemalo ostré hrany),
- stará plyšová hračka, ktorá už doslúžila a môžete ju rozstrihať a upraviť.
Kúsky látky rozdeľte na rovnaké časti. Ak používate starú deku, postačí ju preložiť na polovicu, rozdeliť ju na kocky a do každého takto vytvoreného vrecúška vložiť závažie. V tomto prípade ide o senzorickú pomôcku, ktorá imituje dotyk a pomáha v obdobiach stresu. Ak máte radi štýlovejší patchwork, pustite sa do svojho vlastného a vytvorte si deku z rôznofarebných kúskov. Tu je ale potrebné zohľadniť aj inú senzorickú stránku – či veľa farieb nebude dieťa rušiť.
Plyšové zvieratko môže byť taktiež vhodnou pomôckou. Ak máte doma starého ale pevného plyšiaka, pokojne si z neho vytvorte záťažového kamaráta. Jeho pôvodnú výplň doplňte o závažie a odložte si ho na čas, kedy dieťa znovu prevalcujú jeho emócie.
3. Time out miesto alebo senzorický stan
Stavanie bunkrov je obľúbená činnosť detí od útleho veku. Dokonca aj školáci si občas radi užijú tiché miesto, kde si môžu čítať, skladať kocky a vyhnú sa tak podnetom z okolia, ktoré ich rušia. Stan, alebo ak chcete bunker, sa často využíva aj ako miesto, kde si deti „odsedia“ výbuch emócií a upokoja sa. Najmä deti s poruchami správania či pozornosti si užívajú malé priestory, kde ich nič neruší a môžu svoje pocity v pokoji „predýchať“.
Ako si vyrobiť senzorický stan?
Stačí, keď ľahkú prikrývku alebo akýkoľvek priedušný textilný materiál prehodíte cez vyššie stoličky, sedačku v obývačke alebo cez stôl. Myslite na to, aby ste z okolia odstránili veci, ktoré by sa mohli rozbiť. Jednotlivé časti prikrývok upevnite štipcami na bielizeň, aby ste vytvorili čo najväčšiu plochu. Látka by mala byť dostatočne veľká hlavne preto, aby sa vo vnútri vytvorilo šero, a aby svetlo z okolia neprechádzalo do pokojného prostredia stanu. Nezabudnite ani na mäkkú podlahu, ktorú môžete vytvoriť pomocou vankúšov alebo mäkkej prikrývky. Do svojho stanu si deti so sebou môžu vziať aj obľúbené aktivity napríklad na rozvoj motoriky alebo rôzne kreatívne hračky.
Krabica od chladničky ako ilúzia vesmíru alebo raketoplánu
Aj keď zohnať skutočne veľkú krabicu dnes už možno nie je úplne jednoduché, možno vám nejaká kdesi ostala. Menšie deti nebudú potrebovať extra veľký priestor. Vyrežte do krabice dvere a vytvorte dokonalú ilúziu vesmírnej kapsule či raketoplánu. Tento typ stanu sa navyše jednoducho zloží a odloží na ďalšie použitie, keď vaši najmenší budú potrebovať malé miesto, kde sa vyrovnajú s veľkými pocitmi a myšlienkami.
Vyhrať sa môžete aj so svetielkami, baterkami alebo svietiacimi hračkami. Použite čokoľvek, čo vytvorí priestor, ktorý dieťa upokojí a pomôže mu vytvoriť si vlastný svet, kde sa cíti bezpečne.
4. Zábava pri trhaní papiera
Niečo tak jednoduché ako je trhanie papiera je sprevádzané zábavným zvukom a samotná aktivita je uvoľňujúca a terapeutická. Batoľatá milujú zvuk, ktorý trhanie papiera sprevádza. Upokojujúco pôsobí aj na dospelých a staršie deti.
Papierové trhance nie sú odpad. Môžete ich použiť na koláž alebo si z nich vytvoriť potrhanú papierovú krajinu. Textúra papiera, jeho farby, rôzna drsnosť okrajov sú zmyslovým zážitkom pre oči aj ruky. Preto aj táto, na prvý pohľad obyčajná aktivita, vplýva na emočný vývoj dieťaťa a jeho zmyslové vnímanie.
5. Spoznávajte okolie ušami
Čo je lepšie ako príjemná prechádzka obohatená o dobrodružstvo? S menšími deťmi si môžete za každý nový zvuk hodiť do vrecúška napríklad kamienok. Pri starších deťoch si vytvorte zoznam zvukov, ktoré vás na prechádzke môžu stretnúť. Zvuky sa budú líšiť od prostredia, v ktorom sa nachádzate. Táto aktivita podporuje zmyslové vnímanie dieťaťa a zároveň ju sprevádza radosť z odmeny – zbieranie kamienkov v lese alebo odškrtávanie zoznamu, ktorý ste si doma pripravili. Dostanete sa na čerstvý vzduch a ešte sa aj zabavíte.
Tieto aktivity môžete využiť najmä vtedy, keď je zvukových stimulov v okolí veľmi veľa. Dieťa sa sústredí na jeden konkrétny, potom na ďalší a ďalší a hlučný prechod cez ulicu alebo cesta vlakom vám zbehne rýchlejšie a najmä bez zbytočných emócií.
6. Triediaca sada z cestovín
Jednoduché zábavné a hlavne kooperatívne. Postup je veľmi jednoduchý a doma ho ľahko zvládnete:
- uvarte svoje obľúbené cestoviny tak, aby ostali trošku tvrdé,
- rozdeľte ich na kôpky a vložte do vrecúška,
- každú kôpku zafarbite inou farbou pomocou potravinárskeho farbiva a kvapky rastlinného oleja,
- nechajte deti, aby vrecúškami jemne potriasli, kým sa všetky kúsky nezafarbia,
- otvorte vrecká a nechajte ich pár minút odpočívať, aby farba zaschla,
- ak to je potrebné, cestoviny prepláchnite, aby ste sa zbavili prebytočnej farby a osušte ich na kuchynskej utierke.
A teraz sa už len hrajte. Cestoviny môžete triediť podľa tvaru či farby. Rozdeľte si ich a používajte ich ako puzzle kúsky na vytvorenie unikátneho diela. Použiť ich môžete napríklad aj pri obľúbenej magnetickej stavebnici, pri ktorej ich môžete triediť podľa farieb.
Ešte si pripomeňme...
Deti so špeciálnymi potrebami potrebujú tieto senzorické podnety, interakciu rodičov a extra podporu. Každé dieťa môže rozvíjať svoje schopnosti a talenty pri správnej stimulácii. Ich kognitívne zručnosti, fyzické schopnosti, verbálna zdatnosť, nová slovná zásoba, jemná motorika, sociálne zručnosti aj grafomotorika sa vyvíjajú rýchlejšie, ak prichádzajú do kontaktu so správnymi podnetmi. Prostredníctvom hry a spolupráce s rodičmi, učiteľmi a kamarátmi sa ich schopnosti vyvíjajú prirodzeným spôsobom. A to je dôvod, prečo sme tu pre vás aj my.