Naučme deti rozoznávať farby
Svet hýri toľkými farbami, až je to neuveriteľné. Niektorí z nás dokážu vnímať každý jemný odtieň a nemusia pritom hneď byť výtvarníkmi, iní rozoznávajú základné farby, a aj to je úplne v poriadku. Kedy je však ten správny čas na to, aby si farby osvojilo aj vaše dieťa? A ako ho nenásilne podporiť v tom, aby mu učarovali? Odpoveď je v podstate jednoduchá – čo najskôr a hrou.
Podobne ako pri získavaní iných vedomostí, aj v tomto prípade je zábava najlepším spôsobom na nenásilné osvojenie si nových poznatkov. Odborníci uvádzajú ako ideálny čas na budovanie vzťahu k farbám 18 mesiacov, pomenovanie prvých farieb prichádza okolo veku troch rokov. Zdá sa vám to skoro? Nepodceňujte svoj malý poklad a dajte mu šancu dokázať vám, aký je šikovný. Nepochybne to pre vás bude prekvapenie.
Nebojte sa, nemusíte hneď vykúpiť celé hračkárstvo, aby ste mohli odštartovať novú vývojovú etapu v živote svojho dieťatka. Množstvo potrebných hračiek určite nájdete doma a niektoré si dokážete sami vyrobiť. My vám len dáme pár tipov, ako na to.
Farby, farbičky, fixky, kriedy, voskovky
V súčasnosti je toho na trhu neúrekom a okrem klasických produktov už zoženiete aj celé kreatívne sady. Vonkoncom však nejde len o produkty určené na maľovanie a kreslenie na papier. Veľkej obľube medzi deťmi sa tešia aj farbičky na telo, farbičky do vane, farby na sklo, na textil a podobne. Možností je naozaj nekonečné množstvo a hrať sa dá v podstate všade. Začnite nenápadne – poproste dieťa, aby vám podalo farbičku konkrétnej farby, kreslite len s vybranou farbou, vyfarbujte podľa predlohy a zdôrazňujte farby, vystrihujte z farebných papierov. Pomaľujte sa doma každý inou farbou na telo a oslovujte sa názvom danej farby...
Plastelína, modelovacia hmota, farebný piesok
U detí je táto aktivita mimoriadne obľúbená, u dospelých už menej 😊 Našťastie dnešné produkty už ani zďaleka nezanechávajú taký neporiadok, takže nemusíte mať zbytočné obavy. Plastelína či modelovacia hmota mimoriadne podnecujú kreativitu a tvorivosť, zlepšujú jemnú motoriku a vďaka rozmanitej farebnosti sú ideálne na výuku farieb. Skúste napríklad aktivity typu – dnes si urobme modrého snehuliaka, vyskúšaj aj červené jabĺčko, zvládneš tiež žltý domček...?
Koráliky a ich obľúbené triedenie
Deti zbožňujú drobné predmety. Koráliky predstavujú skvelú zábavu, ktorú oceníte počas daždivých dní i počas choroby. U menších detí pozor na nebezpečenstvo vdýchnutia. Skúste začať jednoduchým navliekaním guľôčok jednej konkrétnej farby – dnes si urobíme modrý náhrdelník, neskôr pokojne striedajte dve či tri farby a dodržiavajte ich postupnosť. Ak doma nemáte poruke koráliky, nevadí. Vyrobiť sa pokojne dá náhrada z cestovín. Najprv si ich spolu pekne pomaľujte a potom šup navliekať. Alebo jednoducho pohľadajte akékoľvek jednofarebné drobné hračky, aké doma nájdete, napríklad typu prísavková stavebnica a začnite ich triediť.
Malé deti totiž triedenie zbožňujú. Veľkej obľube sa tešia hotové triediace sady, s ktorými sa vaše ratolesti zaručene vyhrajú celé hodiny, alebo aj spájacie vajíčka, ktoré patria k top montessori hračkám a dajú sa využiť aj na triedenie. Opäť však existuje možnosť, že si čosi podobné vyrobíte doma svojpomocne – jednotlivými farbami pomaľujte napríklad plastové kelímky či nádobky rovnakej veľkosti a nechajte dieťatko, nech do nich postupne vkladá napríklad aj cestoviny rovnakej farby, alebo len drobné hračky, gombičky, farebné vrchnáčiky z fliaš či farbičky konkrétnych farieb.
Kocky, stavebnice
Zbožňuje vaše dieťa stavebnice? V tom prípade máte vyhraté. Jednotlivé dieliky sú krásne jednofarebné, takže sa priam núkajú na výuku rozoznávania farieb. Okrem klasického lega či bežných drevených kociek odporúčame napríklad aj magnetickú stavebnicu, ktorá je aktuálne mimoriadne trendy a vďaka priehľadnosti dielikov je vhodná napríklad aj na učenie miešania farieb u väčších detí. Veľmi ľahko im pomocou nej vysvetlíte, že kombináciou žltej a modrej vznikne zelená.
Pokojne si však môžete doma zahrať hru – kto nájde v detskej izbe prvý 3 žlté hračky, kto prvý prinesie na stôl 5 zelených predmetov a podobne. (U menších detí samozrejme čísla vynecháme.)
Knižky
Budovať u detí vzťah k čítaniu je najvhodnejšie už od útleho detstva. Ideálny prípad je, keď vo vás vidia vzor a zrkadlia vás. Ak však aj nie ste práve vášnivý čitateľ, určite sa snažte s deťmi čo najviac čítať. Listujte si knižkami, pozerajte si obrázky, hrajte sa – ukáž mi prštekom, čo je tu červené a čo žlté.
Veselý tip – Učiť deti farby sa dá napríklad aj s lentilkami 😊
Trošku športu
Učiť rozoznávať farby môžeme deti i pri športových aktivitách. Ideálne je to napríklad pri domácich kolkoch, ktoré bývajú rôznych farieb či pri loptičkách, aké sa dávajú do suchých detských bazénikov a kúpite si ich vo veľkých baleniach. Pokojne však môžete vystrihnúť z papiera rôzne farebné kruhy, rozložiť ich po izbe a dať deťom úlohu skákať najprv len po žltých, následne po červených a podobne.
Na čo si dať pozor?
Nezabúdajte hlavne na to, že rozoznať farbu a dokázať ju aj pomenovať sú dve odlišné veci. Dieťatko už môže farby dobre poznať, len zatiaľ nedokáže vysloviť ich názvy. Nebojte sa, všetko má svoj čas a príde to postupne. Dôležité je dieťa nijako netrestať, ani prehnane nechváliť. Nechajte ho, nech sa hrá, nech skúša a experimentuje.
Pozor si dajte na nesprávne výrazy – zelená nie je trávičková a žltá nie je slniečková – deti by si to mohli zle zafixovať.
Ak chceme u malého dieťatka začať s rozoznávaním farieb, pri triedení dbajme na to, aby boli všetky predmety rovnaké a líšili sa len farbami – napríklad guľôčky či kocky nemôžu mať rozličnú veľkosť, pretože by to dieťatko zbytočne rozptyľovalo a odvádzalo by to jeho pozornosť neželaným smerom.
Na začiatku naozaj vyberajte len tie najzákladnejšie farby, neskôr u väčších detí sa môžete pustiť aj do rozoznávania odtieňov, určovania toho, čo je svetlejšie a čo tmavšie.