Hravé aktivity, ktoré podporia jemnú motoriku dieťaťa
Prvé pohyby detských ručičiek, posadenie sa, či prvé nemotorné krôčiky. To všetko sú dôležité míľniky v živote dieťaťa a jeho rodičov. Tieto nezabudnuteľné kroky sú prejavmi hrubej motoriky a sú súčasťou prirodzeného a zdravého vývinu dieťaťa. Postupom času sa pohyby stávajú obratnejšími, stráca sa roztomilá nemotornosť a dieťa získava väčšiu istotu. Pomaly sa posúva na vyššiu pohybovú úroveň a prepracúva sa až k jemnej motorike. Kým však budú jeho pohyby celkom dokonalé a automatické, čaká ho dlhá a náročná cesta. Pomôcť mu môžu naše hravé aktivity, vďaka ktorým spoločne vycibríte jeho jemnú motoriku.
Aj keď slovné spojenie jemná motorika znie pomerne formálne a zložito, je to celkom bežná záležitosť, ktorá je súčasťou života každého z nás. Využívame ju pri jedení, umývaní zubov, viazaní šnúrok na topánkach či pri esemeskovaní. Činnosť, ktorá je pre dospelých úplne bežná, je pre najmenších veľkou neznámou.
Šikovný rybár
Prvá aktivita, ktorá poslúži rozvoju motoriky vášho dieťaťa, je ako stvorená na horúce letné dni. Dokonca na ňu nebudete potrebovať žiadne špeciálne pomôcky. Postačí vám zopár vrchnákov z plastových fliaš, štipec na bielizeň a vedro s vodou. Vrchnáky predstavujú rybičky a štipce zas rybársku udicu. Úlohou malého rybára je pomocou štipcovej udice „vyloviť“ všetky rybičky. Pri tejto hre dieťa precvičuje úchop a koordinuje prácu rúk a očí. Ak máte malých rybárov viac, zabezpečte každému vlastné vedro, udicu a rybičky. Stanovte im časový limit a nechajte ich medzi sebou súťažiť. Ak už dokážu rozoznávať farby, môžete zdvihnúť náročnosť hry a zadať deťom lovenie len jednej či dvoch farieb. Prípadne určiť farbu, ktorú vyloviť nesmú.
Gombi, gombík, gombička
Nikoho nepoteší, ak odpadnú z kabáta. Keď ide okolo kominár, treba ich pre šťastie pošúchať. Reč je, samozrejme, o gombíkoch. Mohlo by sa zdať, že svoju úlohu plnia len na oblečení. Existuje však množstvo iných spôsobov, ako ich využiť. Vďaka dierkam, ktoré sa na nich nachádzajú sú ideálne na navliekanie, pri ktorom si dieťa precvičí detailné pohyby a bude potrebovať aj poriadnu dávku trpezlivosti. Pri navliekaní si osvoja aj rozlišovanie farieb či geometrických tvarov.
Domáci pomocníci
Precvičovať jemnú motoriku môžu deti nielen prostredníctvom riadených hravých aktivít, ale aj počas bežných domácich činností. Samozrejme takých, ktoré sú primerané ich veku. Najmenší zvládnu napríklad párovanie a skladanie ponožiek jednu do druhej. Aby bolo párovanie zábavnejšie, najprv porozkladajte pomiešané ponožky po zemi a zahrajte si ponožkové pexeso. Kto nájde pár, poskladá ho do seba. Predškoláci a školáci si hravo poradia aj so skladaním väčších kusov oblečenia.
Malí majstri
Každý malý chlapec sa rád zatúla do otcovej pracovnej dielne a pomáha mu pri majstrovaní. Fascinuje ho náradie, pomocou ktorého sa dá opraviť každá pokazená vec. Stačí pribiť klinec, pritiahnuť niečo zverákom, zatočiť skrutku a všetko zázračne funguje. Pokazených vecí je však, našťastie, menej ako detskej opravárskej energie. V takýchto chvíľach však malý opravár nemusí ostať smutný a svoje zručnosti môže praktizovať pri skrutkovaní farebných šrubovačiek. Na pracovnej tabuľke si vyberie obrázok, do dierky vloží správnu farbu šrubovačky a maticou na druhej strane poriadne upevní. Táto hra je vhodná aj pre viacerých šikovných majstrov. Napríklad v škôlkarskej triede. A hoci sa zdá, že ide skôr o chlapčenskú zábavku, určite ňou nepohrdnú ani malé slečny.
Ruky treba vždy rozcvičiť
Takmer všetky deti obľubujú tvorenie. Lepenie, trhanie, strihanie či kreslenie. Okrem prejavovania kreativity, precvičujú aj jemnú motoriku. Na každú z týchto aktivít by sa však malo dieťa pripraviť. V rámci pár minútovej prípravy treba rozpohybovať predlaktie a prsty. Vďaka detským riekankám a pesničkám si pri pohybovej príprave užijete množstvo zábavy. Ručná rozcvička sa dá aplikovať takmer na akúkoľvek z nich. Napríklad túto o mačičke: