Ako môžu hračky pomôcť pri emocionálnom rozvoji dieťaťa?
Emocionálny rozvoj detí je rovnako významný ako fyzický či intelektuálny. Ide o dôležitý aspekt, pretože pomáha deťom naučiť sa vyjadrovať svoje emócie, rozpoznať ich a zvládať tak rôzne situácie. Jedným z účinných nástrojov, ktorú môžu pomôcť pri emocionálnom rozvoji, sú aj edukačné hračky.
Ako deťom pomáhať pri zvládaní emócií?
-
komunikujte s deťmi - komunikácia je základom pre pochopenie emócií detí. Zaujímajte sa o ich pocity a reagujte na ne pozitívnym a empatickým spôsobom. Pýtajte sa na to, ako sa cítia a dajte im priestor na otvorený dialóg.
-
učte ich o emóciách - učte deti ako rozpoznávať a identifikovať rôzne emócie, použite na to jednoduché ilustrácie alebo hračky.
-
modelujte emocionálnu inteligenciu - deti sa často učia tým, čo vidia. Preukážte svoje vlastné schopnosti spravovať emócie a ukážte im aké dôležité je s nimi pracovať. Ponúknite im preto rôzne spôsoby, ako s emóciami pracovať.
-
podnecujte kreativitu a umenie - kreatívne aktivity ako je maľovanie, kreslenie či modelovanie môže deťom pomôcť vyjadriť svoje emócie.
-
zabavte sa spolu - skvelým spôsobom ako rozvíjať emocionálnu inteligenciu je zábava. Hrajte spolu hry, vytvorte si bezpečné a podporné prostredie pre učenie a rast.
-
buďte trpezliví - naučiť sa zvládať emócie je dlhý proces. Deti budú potrebovať čas na to, aby si osvojili tieto zručnosti. Buďte trpezliví a ponúknite im podporu.
Prečo sú hračky dôležité pri podpore emocionálneho rozvoja?
Hračky nie sú pre deti iba zábavou, ale aj užitočným nástrojom na podporu emocionálneho rozvoja. Umožňujú deťom experimentovať s rôznymi situáciami, riešiť problémy a prenášať svoje emócie na objekty. Okrem toho pomáhajú v týchto oblastiach:
- empatia - hračky, ktoré zahŕňajú sociálnu interakciu alebo spoluprácu pomáhajú rozvíjať empatiu, komunikovať a riešiť konflikty so svojimi rovesníkmi. Ide napríklad o stavebnice alebo o rôzne hry pre viacerých účastníkov,
- spoznávanie emócií - ide o hry, ktoré umožňujú deťom vyjadriť svoje emócie ako smútok, radosť alebo hnev. Uvedomiť a pochopiť svoje emócie môžu deti cez hru s postavičkami alebo s hrou ako sa tvárim, ktorá umožňuje spoznať rôzne emócie,
- riešenie problémov - ide o hračky ako stavebnice alebo hlavolamy, ktoré deťom pomáhajú trénovať schopnosti a riešiť situácie, ktoré ich napríklad frustrujú,
- vlastné rituály - deti častokrát potrebujú istý druh rutiny a predvídateľnosti. Hračky môžu pomôcť vytvoriť rituály, ktoré deťom pomôžu zvládať rôzne situácie. Napríklad hra s konkrétnou hračkou pred spaním môže byť upokojujúcou časťou dňa.
Môžu hračky pomôcť pri zvládaní hnevu?
Pri výbere hračiek, ktoré pomôžu deťom zvládať obdobie hnevu, je dôležité zohľadniť ich vek, osobné záujmy a potreby. “Hnev patrí k jednej zo 6 základných emócií. Ide o emóciu, ktorá sa vyvíja v rannom veku a je potrebná pre ďalšie zdravé smerovanie. Je vhodné, ak sa hnev nezadržiava ale vhodným spôsobom vyjadruje. Deti do veku 7 rokov zvyčajne potrebujú pomoc vzťahovej osoby, aby dokázali hnev vyjadriť a aby nebol potlačovaný, čo má za následok správny emocionálny vývoj. Veľakrát pomáha práve hra - či už prehrávanie bitiek medzi vojakmi, pasovanie sa s otcom či presadzovanie svojho záujmu. Podľa temperamentu dieťaťa závisí aký spôsob využije. Niektorým deťom na vyjadrenie hnevu stačí zatláčanie figúriek do dynamického piesku, iným zas nekonečne opakujúca sa vojna. Niekedy pomáha iba obyčajná rozprávka s týmto motívom - pani zlosť z knihy Škriatok v pyžamku,” objasnila psychologička, Mgr. Nikola Račkovská.
Psychologička zároveň dodáva, že je na rodičovi, aby vedel správne vyhodnotiť intenzitu a prejavy hnevu a určoval hranice, ktoré dieťaťu budú pomáhať túto emóciu premeniť pozitívne. Deti sa tak budú vedieť lepšie presadiť a budú asertívnejšie.
Hračky môžu byť skvelým nástrojom na podporu emocionálneho rozvoja detí, najmä v období hnevu. S vhodnými hračkami môžu deti bezpečne prežiť a prekonávať tieto náročné chvíle. Nezabudnite, že najdôležitejším aspektom je vaša podpora a spoločné hranie s deťmi. Hračky sú len nástrojom, ktorý vám môže pomôcť pri budovaní hlbšieho puta s vašimi deťmi a pri vedení ich v emocionálnom vývoji.