Ako pripraviť deti na školu? Týchto 9 tipov vám pomôže!
Nástup do školy je veľkým medzníkom v živote dieťaťa, ale aj rodiča. Aby tento prechod prebehol čo najhladšie, je dôležité pripraviť deti na školské povinnosti už počas prázdnin. V tomto článku vám prinášame rady od Mgr. Simony Stašákovej, učiteľky zo základnej školy, ktorá nám prezradila, ako zvládnuť nástup do školy hravo a bez stresu.
1. Pozitívny prístup je základ
Rodičia hrajú kľúčovú úlohu pri vytváraní prvého dojmu zo školy. Hovorte o škole pozitívne a vyhnite sa strašeniu detí. Pripravte ich na to, že škola je miesto, kde sa budú učiť nové a zaujímavé veci, spoznávať nových kamarátov a zažívať nové dobrodružstvá. „V prvom rade považujem za dôležité, aby rodič v súvislosti so školou hovoril prevažne v pozitívnych súvislostiach. Určite by som odporučila vyhnúť sa strašeniu detí,“ uviedla Mgr. Simona Stašáková.
2. Postupné zavádzanie režimu
Škola prináša organizovaný denný režim, ktorý môže byť pre prvákov spočiatku náročný. Už počas prázdnin začnite s jednoduchým denným režimom. Napríklad vstávanie v rovnakom čase, spoločné raňajky, chvíľka na čítanie alebo kreslenie. To pomôže deťom zvyknúť si na pravidelnosť a pripraví ich na školský rozvrh. „Prvák v škole sa postupne dostáva k úlohám, čo je v porovnaní s materskou školou veľká zmena, nakoľko tam nemal v podstate žiadne povinnosti. Práve preto, aby táto zmena prebehla hladko, odporúča sa, aby sa budúci prváci už postupne stretávali aj počas prázdnin s istými drobnými úlohami, ktoré by mali splniť. Týmto sa pripravujú na prijímanie zodpovednosti, na ktorú bude počas školy kladený veľký dôraz. Najťažšie býva pre prvákov, ale aj pre žiakov celkovo, ak mali celé voľné dni neorganizované a neriadené, zvyknúť si na organizáciu,“ uviedla Mgr. Simona Stašáková.
3. Malé úlohy počas prázdnin
Budúci prváci môžu už počas prázdnin riešiť drobné úlohy. Hry s edukatívnym charakterom, ako sú omaľovánky, puzzle alebo plastelína, pomáhajú rozvíjať jemnú motoriku a zároveň pripraviť dieťa na písanie. Skúste aj jednoduché úlohy ako počítanie predmetov doma alebo čítanie krátkych príbehov.
4. Motivácia k učeniu
„Motiváciu k učeniu vieme podnietiť rôznymi spôsobmi. Na prvom stupni odporúčam ísť do kníhkupectva alebo do knižnice, kde si môžu žiaci vybrať akúkoľvek veku primeranú knihu. Motiváciu k čítaniu často ovplyvňuje aj samotný vzor. Skúste dieťa motivovať vzájomným čítaním – ja budem čítať tebe, ty mne. Skús prečítať bračekovi rozprávku. Ja budem čítať svoju knihu a ty svoju, a potom si povieme, čo sme sa dozvedeli. Ďalšie odporúčania sú omaľovánky, hra s plastelínou, či aj základné sebaobslužné činnosti (pomoc v kuchyni, na záhrade – jednoduché činnosti). Vďaka týmto odporúčaniam sa dieťa rozvíja v motorike, ktorá je veľmi dôležitá pri písaní. Dieťa sa rozvíja a pripravuje na túto činnosť bez toho, aby si uvedomovalo, že sa učí. K dispozícii sú aj rôzne pracovné listy, ktoré deti svojou farebnosťou motivujú k činnosti,“ uviedla Mgr. Simona Stašáková.
5. Riešenie obáv a strachu
Ak má dieťa obavy z nástupu do školy, je dôležité o nich hovoriť a prejaviť pochopenie. Uistite ich, že je v poriadku mať strach z niečoho nového, a že sú tu rodičia a učitelia, ktorí im pomôžu. „Rodič sa od prvého dňa stáva súčasťou školy súčasne s prvákom. Učiteľ a rodič sú najdôležitejšími elementmi, ktoré spoločne formujú žiaka. Dovolím si povedať, že práve spolupráca rodiča s učiteľom a komunikácia je to najdôležitejšie, vďaka čomu žiak môže robiť pokroky. Ak má rodič nejaké pochybnosti alebo obavy, určite by som mu odporučila opýtať sa pani učiteľky,“ uviedla Mgr. Simona Stašáková.
6. Edukačné hračky a pomôcky
Investujte do edukačných hračiek, ktoré podporujú učenie prostredníctvom hry. „Edukačných hračiek je naozaj veľmi veľa a taktiež ponúkajú skvelý komplexný rozvoj dieťaťa. Tu by som odporúčala najmä pozerať na funkčnosť a na to, aby to malo edukačný charakter. Pri príprave budúcich prvákov je naozaj skvelé a dokonca sa odporúča využívať pomôcky, ktoré sú bežne dostupné aj v našich domácnostiach. Pri matematike, uvediem jednoduchý príklad zo školy: 1+1 - jedna farbička a jedna farbička sú spolu? Dve farbičky, a podobne,“ uviedla Mgr. Simona Stašáková.
7. Neberte deťom prázdniny
„Budúci prváci sa budú učiť čítať, písať, počítať. Určite by som žiakom nebrala prázdniny, skôr by som im vyčlenila čas aj na povinnosti. Hodinka denne – napísať dve vety, prečítať tri strany, vypočítať nejaký príklad, a to najmä z dôvodu, aby mali určitý režim,“ uviedla učiteľka.
8. Neporovnávajte deti
„V prvom ročníku je dôležité neporovnávať deti. Dozrievanie centrálnej nervovej sústavy je v tomto období naozaj individuálne a pokiaľ bude prvý polrok trápenie, určite neprestávajte veriť v schopnosti vášho dieťaťa. Prvý ročník si vyžaduje aj zo strany rodiča dôslednosť a trpezlivosť. Moja rada je taktiež neporovnávať pani učiteľky. Každá pani učiteľka je niečím výnimočná a v prípade pochybnosti - opýtajte sa jej a komunikujte s ňou,“ uviedla Mgr. Simona Stašáková.
9. Motivujte a pochváľte
„A to aj za malý úspech. Z malého sa stane ďalší a tak ďalej. Prvý ročník bude výzvou aj pre rodičov, pretože si v domácnosti budete vytvárať „poškolský“ režim. Verte mi, zvyknete si a bude to časom ľahšie,“ uzavrela Mgr. Simona Stašáková.
Tieto rady nám poskytla skúsená učiteľka základnej školy, ktorá má skúsenosti s prvákmi. Veríme, že vám pomôžu pripraviť vaše dieťa na školské povinnosti, a že prvý školský rok bude pre všetkých úspešný a radostný.