6 tipov ako pripraviť dieťa do škôlky
Pripraviť sa na nástup do škôlky môže byť pre deti ale aj rodičov stresujúcim obdobím. Ide o veľmi dôležitý krok, príprava by sa preto nemala podceniť. Spoločne so psychologičkou vám prezradíme 6 tipov, ktoré vám môžu pred príchodom do škôlky pomôcť.
„Príprava na samotný nástup do MŠ začína už doma, rodičia by sa mali s deťmi o materskej škole veľa rozprávať, čítať rôzne knihy a príbehy z prostredia MŠ, chodiť sa okolo škôlky prechádzať a podobne. Všetky tieto veci by sa mali niesť v pozitívnom duchu, nakoľko rodič chce u dieťaťa vzbudiť zvedavosť a záujem, nie strach a odpor. Môžu sa zamerať na kamarátov z ihriska, ktorí tiež budú navštevovať rovnakú MŠ,“ uviedla psychologička, Mgr. Nikola de Almeida.
„Ďalšia zásadná vec je adaptácia, ktorú má každá MŠ inú. Niektoré povoľujú rodičom vstup na pár hodín a postupné odlučovanie, iné preferujú odovzdanie dieťaťa a žiaden rodič v triede. Či už je tomu tak, alebo onak, rodič si musí byť vedomý toho, že všetko je pre dieťa nové a to čo doteraz poznalo a robilo s nimi, bude zrazu iné a potrebuje čas, kým si na to zvykne.”
Prinášame vám tipy, ktoré môžete využiť pred nástupom do škôlky – pomôžu vám aj vašim detičkám.
Rozprávajte sa o škôlke
Hovorte dieťaťu o tom, čo môže byť v škôlke, akých bude kamarátov, ako sa budú hrať a čo budú počas dňa robiť. Dieťa vďaka tomu získa obraz o tom, čo ho čaká a môže sa na to psychicky pripraviť. Rozprávajte o pozitívnych veciach – noví kamaráti, nové hračky, nové vedomosti a zážitky. Tým sa u dieťaťa podnieti radosť a adaptácia bude jednoduchšia.
Navštívte škôlku
Ak je to možné, navštívte škôlku ešte pred tým, ako tam začne dieťa chodiť. Vďaka tomu sa zoznámi s novým prostredím, uvidí ako tam prebieha každodenný život a čo všetko dobré ho tam čaká.
Trénujte odlúčenie
Odlúčenie môže byť ťažké tak pre vás, ako pre vaše dieťa. Skúste preto trénovať ešte pred škôlkou. V tomto vám pomôžu aj krátke odlúčenia. Vydrží vaše dieťa samé so starými rodičmi? Pôjde na prechádzku s tetou? Ak áno, adaptáciu v škôlke to výrazne zjednoduší.
Nadviažte priateľstvá
Deti sú spoločenské, radi vyhľadávajú spoločnosť iných, hlavne svojich rovesníkov. Je preto dobré, aby dieťa vedelo, že aj v MŠ sa nachádzajú jeho kamaráti a deti, s ktorými sa môže hrať, s ktorými ho čakajú nové zážitky a dobrodružstvá. Ak poznáte iné deti, ktoré pôjdu do tej istej škôlky, stretnite sa s nimi a umožnite im tak nadviazať priateľstvo ešte pred škôlkou. Bude to pre nich jednoduchšie, pretože budú mať cieľ ísť za niekým, kto je ich kamarát.
Učte samostatnosti
V škôlke je potrebné, aby deti zvládali základné zručnosti samostatne. Je preto vhodné, ak pred nástupom do škôlky necháte svoje dieťa objavovať a skúšať nové veci. Ak sa vie bez vás zahrať v izbe, dokáže sa s vašou pomocou obliecť a obuť alebo sa vie samé najesť a napiť, všetky úkony v škôlke bude zvládať omnoho ľahšie, nakoľko sa bude cítiť nezávislé.
Prispôsobte režim
Každá MŠ ma istý režim dňa a pravidlá. Porozprávajte sa o nich s vašim dieťaťom a skúste nový režim pár mesiacov pred nástupom nacvičiť. Pobyt vonku, hygienické návyky, pravidelné stravovanie či spánok. Čím skôr si dieťatko zvykne na nový režim, tým jednoduchší bude pre neho začiatok v škôlke.
Psychlogička zároveň dodáva, že alfou a omegou dobrej adaptácie je nepretržitá návšteva prevádzky MŠ. Z jej pohľadu nie je dobré návštevy po pár dňoch prerušiť a to ani v prípade, že dieťa pri odlúčení plače. “V MŠ pracujú kvalifikovaní ľudia, ktorí vedia ako dieťa ukľudniť či zaujať. V tomto prípade sa bremeno presúva skôr na rodičov, ktorí častokrát plačú pri odchode alebo rozmýšľajú nad tým, že sa pre dieťa do triedy vrátia. URČITE NEODPORÚČAM. Tak ako dospelý potrebuje čas na zmenu, tak ju potrebuje aj dieťa. Môžeme mu byť nápomocný tým, že v procese adaptácie mu doprajeme čas, pochopenie, čas na oddych, čas na ventiláciu, budeme sa snažiť chápať jeho city ALE nepreukážeme obavy či strach z toho, či to zvládne. Každé jedno dieťa, ktoré nastúpilo do MŠ to vždy zvládlo či už s menšou alebo väčšou pomocou,“ objasnila Mgr. Nikola de Almeida.